SaNAL_aZrAiL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
SaNAL_aZrAiL

by_karizma

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

IRC Nedir? IRC Tarihcesi

YazarMesaj
by_karizma89
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 19
İş/Hobiler : pc yazılım
Lakap : by_serseri

IRC Nedir? IRC Tarihcesi Empty
MesajKonu: IRC Nedir? IRC Tarihcesi   IRC Nedir? IRC Tarihcesi Icon_minitimePtsi Ağus. 04, 2008 3:48 pm

IRC Nedir?

IRC: Internet Relay Chat kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olup, dünya üzerindeki değişik kullanıcıların internete bağlı oldukları ve de aynı sunucuyu yada birbirine bağli sunucuların network'ünü seçtikleri durumunda birbirleri ile iletişim kurmalarını sağlayan bir ortamdır.

IRC aracılığı ile dünya üzerinde herhangi birisi ile konuşabilmek, değişik odalarda sohbet etmek, dosya alışverişi yapmak, hoşça zaman geçirmek mümkündür. IRC temel olarak incelendiğinde, bir sunucu, sunucuda userlar, userlarin oluşturduğu odalar, ve de userlar arasındaki özeller'den oluşmakta olduğu görülür.

Programa ihtiyacım var mı?

IRC'e girmek için öncelikle bir IRC yazılımına ihtiyacınız var. En meshur IRC yazilimi mIRC dir vede www.mirc.com adresinden temin edilebilir.. Eğer IRC'e UNIX account'undan ulaşıyorsanız, Sistem yöneticinize IRC arabirim programının daha önceden kurulu olup olmadığını sorun. Sizlere programlar hakkında öneride bulunacaklar ya da kurulumlarında size yardımcı olacaklardır.

Program Kurulumları

Programların kurulumunda Arabirim programlarının üretici firmaların sayfalarından yararlanabilirsiniz.
http://www.mirc.com/
http://www.pirchat.com/ gibi

IRC'nin Tarihcesi

Bu döküman yeterince yardımcı olurmu bilmiyorum ayrıca burda adı geçmesi gereken fakat benim unuttuğum kişilerden şimdiden özür diliyorum.1988 in yaz aylarında Oulu Üniversitesinin bilgi işlem departmanında çalışıyordum.Sanırım yapacak pek bi işim yoktu.Yaptığım iş çok vaktimi almıyordu ve boş vaktim oluyordu.Ve halka açık tolsun.oulu.bi üzerinden host edilen geliştirilmiş bir BBS iletişim programı yazmaya karar verdim. Amaç USENET news gibi bir tartışma ve iletişim tarzını gerçek zamanlı(anında) bir hale getirmekti.

Jyrki Kuoppala birinin başka bir makinadaki birine mesaj yollaması için rmsg , programını yaptı.Bu #kanal sistemiyle değilde kişiden-kişiye bir iletişim sistemiydi.

Halihazırda var olan bir diğer çok-kullanıcılı chat(sohbet) programı ise MUT(MulyiUser Talk) idi.Jukka Pihl tarafından yazılmıştı.Bu programın kötü bir yönü düzenli çalışmamasıydı.Bunu düzeltebilmek için IRC denen şey düşünüldü.

IRC nin doğum tarihi 1988 in ağustos ayıdır.Kesin tarih belli olmamakla beraber aynı ayın sonu diyebiliriz.

Bitnet Relay Chat IRC için iyi bir ilham kaynağıydı.IRC başladığında 10 un biraz üzerinde kullanıcı olurdu.Ben güney Finlandiya'da ki bazı arkadaşlarımın (Tampere Üniversitesi ve Helsinki Üniversitesi) IRC serverları(sunucularını) kurmalarını istedim.Ve sonra diğer üniversiteler de başladı.Markku Jarvinen IRC client programını (IRC istemci) geliştirdi.O zamanlar BBS ye fonksiyon eklemek iyi bir fikir değildi.Bir amaç için bir program olması daha iyiydi.Ve BBS yi geliştirme fikrinden vazgeçildi ve sadece IRC'ye yönelindi.

IRC Finlandiya'da yayıldı.Bitnet vasıtasıyla arkadaşlarımla temasa geçtim ve bu programı denemelerini istedim.Finlandiya'da ki internet bağlantıları yurtdışına açılmamıştı,yani insanlar Finlandiya serverına bağlanamıyorlardı.(bu sebebten dolayı IRC nin ilgi çekmediğini düşünüyorum) Sonraları(zamanını hatırlamıyorum) internet bağlantıları uluslararası iletişime açıldı.Haber gruplarına insanların nerden çoklu sohbet programlarına ulaşabileceklerini yazdım,cevap alamadım.

Söylenene göre ai.ai.mit.edu ITS kullanıyomuş.Oradan bir hesap açtırdım ve kullanmayı biraz öğrendim.Oradan ilk IRC kullanıcısıyla tanıştım.İskandinavya'dandı. ai.ai.mit.edu vasıtasıyla Vijay Subramaniam'ı tanıdım ve IRC yi ona verdikten sonra bir süre haber alamadım.Ardından Jeff Trim,Tod Ferguson ve David Balcmanbir'den e-mail aldım.Vijay IRC yi onlara vermiş ve onlar IRCd yi kendi makinalarına kurmuşlar ve Finlandiya IRC network'üne bağlanmak istediler.Bundan sonra başka insanlar IRC kullanmaya başladılar ve serverların sayısı hızla büyüdü.

İlk IRC server(hala kullanımda) tolsun.oulu.fi ' dir.
Son IRC server hakkında hiçbir bilgim yok..

Yazinin sahibi: Jarkko Oikairen (IRC'nin mucidi)

IRC Nedir? IRC Tarihcesi
1 sayfadaki 1 sayfası